KarşılaştırmalarLifestyle

2018 Toyota 86 vs. 2018 Mazda MX-5 RF

Kendinize neden 2018 Toyota 86 ve Mazda MX-5 RF karşılaştırması yaptığımızı soruyor olabilirsiniz. Aslında cevap çok basit: iki arabanın da standart versiyonları 25.000$ seviyesinden başlıyor.

Bu kafa kafaya karşılaştırmasında her biri 32.000$ seviyesinde olan Toyota 86 TRD Edition ve Mazda MX-5 RF versiyonlarını ele alıyor olacağız.

Fazla bilgisi olmayan araba severler için açıklayalım, iki araba da iki kişilik arkadan itişli spor arabalar. Tamam haklısınız Toyota aslında bir coupe ve bacakları olmayan insanların oturması için tasarlanmış arka koltukları varken, Mazda MX-5 tam anlamıyla iki koltuklu ve açılır tavanlı bir araba.

İkisi de aslında aynılar, ama aynı zamanda garip bir şekilde tamamen farklılar da. Dahası iki araba da atmosferik beslemeli dört silindirli motorlara sahipler. Günümüzün turbo beslemeli çılgın dünyasında atmosferik beslemeli arabalar bulmak inanılmaz büyük bir sevinç kaynağı.

Hangi açıdan bakarsanız bakın hem 2018 Toyota 86 hem de Mazda MX-5 RF ender bulunan ve nesli tükenen bir tür.

İki araba da çok keyifli ve çok iyi yol tutuyorlar ama biz tam anlamıyla sürüş zevkini bize yaşatanını bulmaya çalışıyoruz. Hadi başlayalım.

2018 Toyota 86 TRD Edition

2018 model Toyota 86 TRD Edition TRD 18-inç jantlar, TRD ön, arka ve yan marşpiyerler ve TRD üç renkli yan kaplama gibi ekstralar ile geliyor. Bizim incelediğimiz modelde TRD performans egzos sistemi ve en önemlisi Brembo frenler ve SACHS performans damperleri de mevcut.

Toyota 86 TRD Edition aynı 2.0 lire enine yerleştirilmiş, 6400 – 6600 rpm arasında 205 beygir güç ve 156 pound-feet tork üreten DOHC Boxer motor ile sunuluyor.

Motora kısa geçişli ve kısa oranlı 6 ileri manuel vites kutusu bağlanmış. Motor Toyota’nın doğrudan ve sıralı enjeksiyon özelliklerine sahip D-4S dual enjeksiyon sisteminden faydalanıyor.

Toyota 86 gerçekten çabuk bir araba. Motor çok kolay şekilde 7.500 rpm seviyelerine devirleniyor ve bunu tüm gün sürdürmeye de istekli. 0 – 100 km hızlanması da 7.6 saniye civarlarında.

Bu rakamlar çok mütevazi gelmiş olabilir ama bunlar aslında Toyota 86’nın düz bir çizgide ne kadar agresif şekilde hızlandığını gölgeliyor. Düzlüklere kızgın bir boğa şeklinde saldırmıyor olabilir ama kendisinden çok daha güçlü arabalar ile kafa kafaya gidebilecekmiş gibi hissettiriyor.

Zaten ayrıca hızlanma ve maksimum hız eğer bir Toyota 86 almayı planlıyorsanız dikkat edeceğiniz noktalar değiller. Bu araba asıl kendisini virajlarda gösteriyor. Tepkileri çok çevik ve direksiyon hissiyatı bir katana kılıcı kadar keskin.

Ancak, ufak oynamalar yapılmış bu Toyota motoru kağıt üzerinde Mazda MX-5’den daha fazla güç üretiyor olsa da daha güçlü bir arabaymış gibi hissedilmiyor. Hala çok atik ama Mazda MX-5 bir şekilde, nasıl anlatsam, daha hızlı ve daha istekli.

Sanırım bu temelde Mazda MX-5’in daha düşük ağırlığı ile alakalı ki bu 1,109kg. Standart Toyota 86 1,258 kg ağırlığında ama TRD versiyonu daha büyük lastikleri ve gövde ilaveleri ile 1,286 kg kadar.

Bu sanırsam Mazda MX-5’in otomatik tavanının ilave ağırlığı ile bile yol testlerinde neden daha çevik olduğunu açıklamaya yeter.

2018 model Toyota 86 TRD Edition çift taraflı otomatik klima, 4.2 inç TFT ekran, hız göstergesinin yanında ufak bir elektronik ekrana sahip yeni bir gösterge kümesi gibi özelliklerle geliyor. Bu ilave küçük olabilir ama tur zamanları, G kuvveti, tırk eğrileri ve daha birçok veriyi gösteriyor.

Toyota 86 ile ilgili en büyük şikayetimiz 3,000 rpm seviyelerinde yaşadığı tork kaybı. 86 ile şehir içinde dolaşırken boxer motorunun tam potansiyelini kullanabilmek için bir trafik ışığından diğerine yarışırken pedalına köküne kadar basmanız gerekiyor.

2018 Mazda MX-5 RF

Mazda bilim adamlarının ödevlerini yapmış olmaları çok iyi bir şey. Standart 2.0 litre SKYAKTIV dört silindirli motoru ufak oynamalar ile 4,600 rpm’de 155 beygir ve 148 pound-feet güç üretecek hale getirmişler. Standart vites kutusu manuel bir 6 ileri SKYAKTIV ve bu da arka aksa bağlı.

İşte asıl can alıcı nokta burada: sadece 155 beygir ile Mazda MX-5 RF 0-100 km hızlanmasını 7.4 saniyede gerçekleştiriyor. Bu Toyota 86 TRD Edition’dan 0.2 saniye daha hızlı demek.

Tamam aslında bu fark daha hızlı vites geçişleri ve daha iyi reaksiyon zamanları yüzünden oluşmuş olabilir ama MX-5 biraz daha hızlıymış gibi hissediliyor.

Mazda’nın MX-5’i aslında olduğundan daha hızlı hissedilmesini nasıl başardığı gerçekten aklımızı başımızdan alıyor.

Ancak tabi ki bazı kötü noktaları da var. MX-5’in direksiyonu Toyota 86 ile kıyaslandığında biraz yavan geliyor. Ayrıca bir spor araba için direksiyonun fazla yumuşak olduğunu düşünüyoruz. Bazı yollarda direksiyon biraz hissiz gelebilir, özellikle düşük hızlarda seyrederken.

Ayrıca MX-5 RF üzerindeki standart süspansiyon bizim zevkimize göre biraz yumuşak. Bu illa kötü bir şey demek değil. Daha yumuşak süspansiyon virajlara girdiğiniz zaman gövdenin daha fazla yatması demek. Ama bu tip bir davranış da size bir viraja normalden daha hızlı girdiğinizi hatırlatabilir.

Şu şekilde açıklayalım: MX-5 daha affedici ve sürücüsüne bir sonraki denemesinde daha doğru iş yapması için daha çok güven telkin ediyor.

Bizim naçizane görüşümüze göre 2018 Mazda MX-5 RF’in sert tavanı son noktayı koyuyor. Hemen hemen aynı fiyata ufak arkadan itişli bir spor arabanın sunduğu her şeye ilave olarak bir de otomatik katlanan bir tavan almış oluyorsunuz.

Hala kumaş tenteli bir MX-5 de alabilirsiniz ama en çok ihtiyacınız olduğu zaman size gerçek bir tavan sunabilen versiyonu varken neden böyle bir şey yapasınız ki? Tavan 13 saniye içinde açılabiliyor ve kapatılabiliyor. Tek sıkıntısı mı? Bunları yapmak için tam olarak durmanız gerekiyor.

Ekipman olarak Mazda MX-5 standart olarak navigasyon ve telematik sistemi ile geliyor. Bunların yanı sıra ses kontrollü audio sistemi, navigasyon ve bluetooth cihazlar da öyle.

Sonuç

Hem 2018 Toyota 86 TRD hem de Mazda MX-5 RF inanılmaz keyifli sürüş araçları.

Eğer profesyonel hareketlerinize anında tepki veren gerçek bir şoför arabası istiyorsanız Toyota 86 TRD Edition sizin için doğru tercih.

Mazda MX-5 RF’in affedici yapısı onu başlangıç ve orta seviye şoförler için mükemmel bir seçim haline getiriyor.

Mantığımız Toyota 86 diyor ama kalbimiz de Mazda MX-5 RF için çığlıklar atıyor.

Orijinal-Kaynak

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Check Also

Kapat
Kapat
Araç çubuğuna atla