Mazda Hikayeleri

2019 MODEL MIATA’DA DAHA GÜÇLÜ BİR MOTORDAN FAZLASI VAR

Mazda’nın spor arabası 2019 yılında hakkettiği bazı yenilemelere kavuşacak gibi gözüküyor

2019 model Miata’ların elden geçirilmiş bir Skyactiv 2.0 litre motor sayesinde önemli bir güç artışı elde edebileceği olasılığı hakkında söylentiler ortalıkta dolaşıyordu.

Kanada’da bulunan bir Mazda Bayii ve Miata.net sitesindeki bazı kişilerden aldığımız tüyolar sayesinde yeni Miata’nın daha fazla güç sunacağı ve bazı diğer değişiklikler hakkında oldukça bilgimiz var. Bu bilgiler ışığında bazı alıcılar paralarına bir süre daha sahip çıkacaklar ama bir kısım da 2018 model bir araba almak için hemen bayilere hücum edecek.

Mazda ABD’den bir yetkiliye ulaştık ve elimize geçen belgenin doğruluğu hakkında onay istedik, ama böyle bir durumda bekleneceği üzere bunu doğrulamayı ya da yalanlamayı reddettiler.

Önce motorla başlayalım. Yeni güç değerleri oldukça etkileyici –belirtilmeyen bir devrinde 181hp ve 151 lb-feet tork değerleri. Bu artışlar 26 hp ve 3 lb-feet demek oluyor.

Motorda torku arttırmadan bu kadar fazla beygir gücü almanın yolu nedir?

Bunun için motoru daha hızlı çevirmeniz gerekiyor. Mevcut jenerasyondaki araba 6800 rpm devir ile önceki nesil NC Miata’dan 400 rpm daha düşük devir çevirdiği için oldukça fazla eleştiri almıştı. Tabiki bayilere yollanmış olan elimizdeki belge yenilenmiş motorun “arttırılmış devir kapasitesi”nden bahsediyor.

“Ultra Hafif” pistonlar, daha hafif bağlantı kolları ve yeni bir krank mili yeniliklerden sadece bir kısmı. 2019 model motorlar daha büyük emme ve egzoz valflerine ve eksantrik miline sahip olacak.

Hem emme hem de egzoz sistemleri daha yüksek bir akışa sahip olacak ve yeni bir gaz kelebeği olacak. Bu tip değişiklikler yirmi küsur yıldır yarışçılar tarafından Miata’lara zaten yapılmakta ama yeni ND2 Miata bütün bunlara fabrika çıkışı sahip olacak.

Ama tabiki her şey olumlu değil, çorbanın içindeki sinek olabilecek potansiyeldeki bir durum; 2019 model Miata çift yönlü volana sahip olacak. Bunlar genelde daha ağır olurlar ve her zaman daha komplike parçalardır. Mazda’ya göre buna yönelmelerinin sebebi daha güçlü motorun getirdiği ses, titreşim ve sertliğin bir kısmını absorbe etmesi.

Bir başka olumsuz nokta arabalarında CD dinlemeyi seven sürücüler için; 2019 modelinde CD oynatıcı olmayacak.

Aktarma organları dışındaki alanlardaki iki büyük değişik ise, elinizdeki veya bardaklıkta duran içeceğinizi feda etmek pahasına yaya ölümlerini azaltmak amaçlı Akıllı Şehir İçi Frenleme Sistemi ve uzun zamandır beklenen teleskopik direksiyon.

ND kokpiti NC’ye kıyasla oldukça dar ve bu da benim gibi insan boyut sınıflandırmasının orta ve üst tarafındaysanız büyük bir gelişme.

Ayrıca SCCA (Sports Car Club of America) National Solo Miata yarış arabanızı römorkunuza geri geri çıkartırken rahat edebilin diye bir geri görüş kamerası da var.

Kanada’nın aksesuar paketleri ABD pazarındakiler ile birebir aynı değil. Onların GX (baz), GS (orta) ve GT paketleri ABD’nin Sport, Club ve Grand Touring paketlerine benziyor ama tam olarak aynı değiller.

2019 yılında Kanada GX modelini kaybedecek ve baz araba olarak daha donanımlı bir GS modeline sahip olacak. Ayrıca GS-P modeline sahip olacaklar ve bu modelde BBS / Brembo kombinasyonu standart olacak. Bunlara bakarak 50 eyalet pazarında ne olabileceğini kestirmek oldukça zor. Sport paketi kaybedip sadece Club ve Grand Touring paketi ile mi kalacak?

Kanada’da kumaş tavanlar da opsiyonel olarak kahverengi tenteye sahip olabilecekler ve RF Grand Touring modellerinde de üç yeni iç deri döşeme rengi seçeneği geliyor. Genel olarak Amerika pazarındaki arabalar Kanada pazarına kıyasla daha az renk seçeneğine sahiptirler o sebeple kahverengi tavanın sınırın bu tarafına geçip geçmeyeceği bir soru işareti.

Miata.net içindeki kaynaklara göre 2018 üretimi 2019 değişikliklerine yer açmak için sonlandırılmış durumda. Bütün bunlar şimdi bu soruları ortaya çıkartıyor:

  1. Şu anda bir ND Miata sahibiyseniz onu değiştirmeli misiniz?
  2. Eğer bir ND almayı planlıyorsanız beklemeli misiniz?

Şu anda piyasada 500$ altına fiyatlara ND Miata’lara 10 ila 15 beygir arası güç artırımı sağlayan ECU tedarikçileri olduğundan dolayı mevcut Miata’larını seven kişilerin arabalarını değiştirmelerini söylemek pek kolay değil.

Şunu da belirtmek gerekir, motora yapılan değişikliklerin içeriği göz önüne alındığında mevcut turbo kitlerinin de revize edilmesi gerekecek ve bu da belli bir zaman alacaktır. Yani ND aracınıza turbo veya supercharger kiti takmayı planlıyorsanız mevcut arabanızla kalmak en mantıklısı.

Yeni alıcılar için bu seçim çok daha zorlu olacak. Henüz fiyatlandırma hakkında bir bilgi yok ve şu anda piyasada ellerindeki 2017 ve 2018 model araçlar için çok iyi fiyatlar sunan satıcılar mevcut. Şu anda Japonya’dan gelen gemilerden inen araçlarının birçoğunun üzerinde yeni çıkan kırmızı tenteler var. Bunları yakından inceleme fırsatım oldu ve tek kelime ile muhteşemler.

Bütün yazı ve hatta sonbaharı, belki de en baştan daha fazla güce ihtiyacı olmayan bir arabada biraz daha fazla güç olması için gözden çıkartmak istiyormusunuz?

Bizim nihai tavsiyemiz şu şekilde: devir saatinde yedi bin devir üzerini görmeden Miata kullanmanın anlamı olmadığını düşünen herkes dişini sıkıp hem daha fazla para vermeleri hem de daha fazla beklemeleri gerektiğini de göz önünde bulundurarak beklemeliler. Geri kalan herkes ise şu ada stokta olan bir 2018 ND için hemen gidip anlaşmalı.

Roadster’ların mevsimi geldi ve Jim Morrsion’un da söylediği gibi “gelecek belirsiz ama yolun sonu her zaman çok yakınımızda”.

Orijinal Kaynak: https://www.roadandtrack.com/new-cars/future-cars/a19717774/theres-more-to-the-2019-miata-than-a-more-powerful-engine/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı