Genel

70’lerin en iyi Roadsterleri -1- Alfa Romeo Spider

Miata öncesi roadsterlere bir bakış

Drive-by.com’ dan Ross Alkureshi’nin yazısı

Yazının Orjinali için buraya tıklayınız.

Çeviren: Kerem Saraç

70’lerin en iyi spor otomobillerine bu bahar £5000’dan £20.000’a kadar fiyatlarla ulaşabilirsiniz. Peki MGB’den Porsche 914’e, Lotus 7’den Corvette’e, bu üstü açık klasiklerden hangisi en iyisidir? Ross Alkureishi son yıllardaki artışa rağmen makul fiyatlara bulmanın hala mümkün olduğu bu otomobillerden 10 tanesini test etmiş ve en iyi hangisidir bunun cevabını aramış.

Maalesef son on yıldaki aşırı talep, 60’ların üstü açık arabalarını bizlerin ulaşabileceği rakamların ötesine attı. 70’lerin araçlarına da aynı şey olacak diye düşünüyorduk. Neyse ki görünene göre korkulanın olmayacak, fiyat tsunamisi dinmiş durumda ve artışlar makul seviyelerde olacak.

Bu sebeple £20,000’a kadar alınabilecek 10 üstü açık otomobili bir araya topladık. Eğer mavi gökyüzü altında ciddi bir üstü açık araba deneyimi hedefliyorsanız funk-tastik 70’lere hoşgeldiniz. Beyaz önlüklerimizi giydik ve size bu arayışta rehberlik etmeye hazırız.

Alfa Romeo Spider

Burada, 1970 yılında gelen 105/115 serisi S2 modellerine odaklanıyoruz. Bunlar, “tekne kuyruklu” ’66 Duetto modeliyle ’83 model eğimli ve eşiksiz kuyruklu S3 ve S4 modelleri arasında yer alıyorlar.

Tüm Alfa Spider’lar gibi (’62 yılından 6 silindirli 2600 Spider hariç) canlı çift egzantrikli motor, 5 vitesli şanzıman, 4 tekerlekte disk frenler ve göründüğünden de daha hoş olan kullanım karakterinden oluşan bilindik formül bu araçta da karşımızda.

İlk örnekler ahşap direksiyon, açılı yerleştirilmiş vites koluna eşlik eden şık krom çerçeveli Jaeger göstergelerin yer aldığı pürist bir kabine sahip.

Ön tarafta, 1971’de 1,8-litrelik motorun yerine geçen 2-litrelik bir ünite yer alıyor ve sağlıklı bir şekilde 131 beygir güç üretiyor. 1,3 Junior versiyonu ise 1978 yılına kadar üretimde kalmış.

İngiltere Alfa Romeo Organizasyonu AROC’tan Stuart Taylor’a göre günlük kullanıma uygun ve trafik muayenesinden geçmiş bir örnek için 8.000 ila 10.000 pound arasında ödemek gerekirken showroom kondisyonuna yakın örneklerde bu rakam 20k poundu bulabilirmiş.

Alfa Romeo Spider Teknik Özellikler

Satışta Olduğu Tarihler/Üretim Adedi 1971-’1982/38,379

Motor: Tamamı alaşım blok, 4 silindirli DOHC 1962cc, Çift Karbüratörlü; 131bhp @ 5500rpm; 134lb ft @ 3000rpm

Şanzıman: 5 ileri manuel, aktarma arkadan itişli

Süspansiyon: Önde bağımsız salıncaklı, transverse çubuklu, arkada çok bağlantılı hareketli dingil, dört tekerde helezon yaylar ve anti-roll barlar.

Direksiyon: Sonsuz dişli sistemi

Frenler: Dört tekerde servolu disk

Ağırlık: 1040kg

0-97 km/h: 8.8 sn

Maksimum hız: 190km/h

Güncel fiyatı (İngiltere): £8-20,000

Öne Çıkan Özellikleri

Sportif sürüşünün önüne geçen şık ve güzel hatları

Yazara göre…

Tony Carty’nin baştan çıkarıcı Alfa Kırmızısı aracı çağdaşlarının utandıran kıvrımlı hatlara sahip. Üstelik sofistike mekanik özellikleriyle sözde değil özünde çok iyi giden bir araba. Tente tek elle indirilip kaldırılabilirken şaşırtıcı genişlikteki bagajıyla uzun yolculuklara göz kırpıyor. Döneminin özelliklerini yansıtan iç mekanının size uyduğundan emin olmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Sizi İtalyan komedi filmlerinden çıkmışa çeviren sürüş pozisyonu ve tabana monte ancak yukardan kavrayan debriyajı 1.80mt boya kadar kullanılabilirken 1.90mt’de sorunlar başlıyor.

İyi ayarlanmış vites yollarının da yardımıyla devirlenmeyi seven motor gaz pedalının agresif kullanımına kulağa güzel gelen hırıltılarla cevap veriyor. Frenlerin gücü iyi ayarlanmış ve yeterli sayılsa da pedal hissiz kalıyor.

Sürüş esnasında yoldaki bozuklukları iyi süzüyor ve kendine güvenli bir şekilde ilerliyor olsa da en sevdikleri B tipi yollar. Bir TVR veya Triumph’ un keskinliğinden uzak olsa da yumuşak ve güçlü bir sürüşe sahip.

Skorlar

Sportif Sürüş ve Performans (40 üzerinden)

Sürüş 7

Hızlanma 7

Frenler 6

Canlılık 7

Toplam 27

Günlük Kullanım (40 üzerinden)

Günlük kullanım 7

Bakım kolaylığı ve parça bulunurluğu 7

Pratiklik 7

Tente kullanımı 9

Toplam 30

————————————————————————————————————————–

70’lerin ikonları haline gelmiş roadsterlerin yer aldığı bu çevirimiz umarız hoşunuza gitmiştir.

sonraki bölüm: 70’lerin en iyi Roadsterleri -2- Triumph TR6

Sevgiler

MX-5 Generations

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı