İpucuMazda HikayeleriRoadster Yaşamı

DEV HİZMET: Biri MX-5’ini Ödünç Alabilir Miyim? Diye Sorarsa Ne Dersiniz?

Arada kalmaya son :)

Bizim gibi araba delileri için içinde yaşadığımız bu araba dünyası gerçekten zorlu bir yer. Tartışmalarımız ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Kendimizde ve diğerlerinde bulduğumuz hatalar ömür boyu iz bırakacak hasarlara yol açabiliyor.

Bizi Talladega Geceleri: Ricky Bobby Hikayesi filminde rahatsız eden ciddi teknik hatalar hakkında konuşturmayın bile.

Bu sebeple bir araba firmasının biraz eğlenmek istemesi güzel bir şey. Özellikle bu eğlence çok ciddi bir soruyu cevaplamamıza yardımcı oluyorsa.

Birisi “MX-5’ini ödünç alabilir miyim?” diye sorduğu zaman nasıl cevap vermemiz gerektiği.

Önemli Kararlar

Benim için bu hayattaki önemli soruların uç noktası. Evet öyle, çünkü ben bir araba delisiyim ve dahası bir Miata sahibiyim.

Birinin arabasını ödünç istemek sörf tahtasını veya gitarını veya hayat partnerlerini ödünç istemek gibi bir şey.

%90 olasılıkla bu kötü bir fikir.  %10’luk oran için de evinizin yanıyor olması, kedinizi mafyanın şantaj için kaçırmış olması ve  eşinizin Jason Mamoa için sizi terk ediyor olması ve üstüne bütün bunların aynı gün içinde oluyor olması gerek.

Eğer arabamı ödünç almak isterseniz, özellikle de MX-5’imi’mı cevabım sadece bunu düşünmüş bile olabileceğin için o şapşal kafana koca bir şampanya şişesini… bir saniye… sakin olmalıyım… mutlu şeyler düşün… sakin mavi okyanus… sakin mavi okyanus… sakin mavi okyanus… oh şimdi daha iyiyim.

Nerde kalmıştık? Evet mizah anlayışı olan otomobil firmaları.

Eğlenceli İşler

1990 yılında hafif spor arabaları tek başına kurtaran Hiroshima merkezli otomobil markası olan Mazda şimdi MX-5’inizi herhangi birine ödünç verip vermemeniz gerektiği ile ilgili oldukça eğlenceli bir karar ağacına konu olmuştur.

Bütün her şey en büyük online OEM Mazda parça ve aksesuar parça satıcılarından birisi olan RealMazdaParts.com tarafından yaratılmıştır ve gerçekten de oldukça komik.

Bu akış diyagramı tamamen “MX-5 Miata sahiplerinin bir arkadaşlarına arabalarını ödünç verip vermemelerine karar verirken bilgiye dayalı bir karar” vermelerine olanak sağlamak için üretilmiştir. Bütün süreci gayet doğru ve gerçekçi şekilde “stres verici” bir durum olarak sınıflandırmışlar.

Ama bilgiye dayalı karar derken? Ne kadar bilgili olmanız gerekiyor ki?

Ama şimdi baktığımız zaman gözüküyor ki Miata’mızı kime ödünç vereceğimize karar verirken dikkate almamız gereken bazı nüanslar varmış.

RealMazdaParts.com Direktörü Bob Cockerham gayet bilge şekilde “mesela arkadaşınızın eskiden bir BMX yarışçısı olduğunu düşünün, büyük ihtimalle bu kişi arabanızın anahtarlarını vermek isteyeceğiniz birisi değildir” diyor.

Tabi ki hayır!

Cockerham sonra da “eğer arkadaşınız günde 3 veya 4 enerji içeceği tüketiyor ve üstelik Hızlı ve Öfkeli serisinin tamamına sahipse karar ağacımız size hayır demenizin akıllıca olacağını söyleyecektir” diyor.

Eğer bir arkadaşımda Hızlı ve Öfkeli film seti varsa ve günde 4 Red Bull içiyorsa ben zaten arkadaşlığımı tamamen gözden geçiririm; bunun tek istisnası o film seti ironi olsun diye alınmışsa ve eğer bu arkadaşım bir yazılımcıysa olabilir, ki o zamanda günde 4 kutu enerji içeceği biraz düşük bir adet oluyor.

Uzatmadan sonuca gelirsek Cockerham diyor ki: “Karar ağacımıza göre Miata’nızı bir arkadaşınıza ödünç vermek için asla yeterince iyi bir sebep yoktur. Kimseye. Asla.”

Lütfen RealMazdaParts.com tarafından hazırlanan aşağıdaki karar ağacının sadece MX-5’ler için geçerli olduğunu unutmayın. Eğer bir station, kamyonet veya van sahibiyseniz (veya yakında olacaksanız) sahip olduğunuzun farkında bile olmadığınız “arkadaşlarınıza” anahtarları sıkça veriyorsunuzdur.

Orijinal Kaynak: http://www.automoblog.net/2017/10/28/what-to-say-when-someone-asks-can-i-borrow-your-miata/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı