We Are Designers

Estetik ve Fonksiyonun Eşsiz Harmonisi

YENİ BİR ARABA YARATMAK SADECE SEKLİNİ TASARLAMANIN ÖTESİNDE BİR SÜREÇTİR – BU HER DETAYA TUTKU İLE YAKLAŞMAK DEMEKTİR.

Mazda’nın gerçek Takumi Ustalarının oynadığı yeni Driving Matters serisine ait ilk reklam filmi bize yeni MX-5 Miata RF’in tasarlanmasının sahne arkasından kesitler sunuyor. Reklam hazırlanırken Inside Mazda editörleri olarak MX-5 RF baş tasarımcısı Masanori Minamisawa ile yeni aracın tasarım süreci hakkında konuşma fırsatımız oldu.

Minamisawa’ya göre “İnsanların kalbini bir şeyin fethetmesi için öncelikle bizlerde Vay canına! Gerçekten çok güzel bir şey yaptık! reaksiyonunun olması gerekir.”

O ve MX-5 RF ekibi yeni aracı tasarlamaya sadece dünyanın en güzel spor arabaları ile yarışabilecek bir şey yaratmak değil aynı zamanda rakiplerini de ezip geçecek bir araç tasarlamak ilkesi ile yola koyuldular. Yeni araç için baş tasarımcı olarak Minamisawa’nın işi çok zordu: dünyanın en çok satan spor arabasının yeni modelini tasarlamak hiç de kolay bir iş değildi.

Minamisawa “İşte bunun için çalışıyoruz. İşte bu bizim bir şeyleri nasıl yaptığımızı tam olarak yansıtıyor. MX-5 RF’i tasarlarken bizim için en büyük hedeflerden biri kolay kolay unutulmayacak güzelliği içinde barındıran bir şey yaratmaktı. Modern bir spor arabanın imajına uygun bir şey yapmak istedik” diyor.

Gerçekten çok zorlu bir işti ama ekibi bunun için hazırdı. Minamisawa, başkalarının kendi ekibine Mazda’nın amiral gemisi roadster’ını sadece yeniden tasarlamak değil baştan yaratmanın mümkün olmadığını söylediğini belirtiyor. Ama projedeki herkes canla başla çalışarak görsel olarak çok etkileyici ama önceden yapılan her şeyden tamamen farklı olduğu halde 28 yıllık köklerine sadık kalan bir spor araba yarattılar. Bize evet başarabiliriz bakış açısının bunu mümkün kıldığını belirtiyor.

En başından itibaren Minamisawa’nın patronu tasarım ekibini arabaya bir sanat eseri olarak yaklaşmaları konusunda yönlendirmiş ve Minamisawa bu tavsiyeyi bütün kalbiyle benimsemiştir.

“İşine kendini tamamen vermekten kast ettiğimiz, her bir kişi, buna tasarımcılar ve mühendisler de dahil, kendilerine hedefler koyar ve bunu başarmak için çok isteklidirler. Hedefinin ne olduğu konusunda sadece genel bir fikrilerinin olması ve ‘bunu böyle yapmak istiyorum’ veya ‘ben bu tip bir şey yapmak istiyorum’ diye düşünmekte sıkıntı yok, büyük hayallerinizin olması kötü bir şey değil.” diyor. Mazda’da bu şekilde düşünün çok insan var. Hedeflediğiniz şeyi gerçekten, bütün benliğinizle başarmak istediğiniz sürece bu iyi bir şey.”

Ekibin büyük düşünmesine ve tutkuyla bağlı oldukları konseptleri kovalamalarına izin vermenin sonucunda MX-5 RF sadece iş değil bir zevkle yapılan bir şey haline gelmiştir.

Minamisawa MX-5 RF’i tasarlama sanatını diğer tutkularından birisi ile kıyaslamaktan hoşlanıyor – müzik.

“MX-5’i yaratırken kafamda arabayı hep büyük miktarlarda ritim ile canlandırıyordum. Bu ritmin içinde çeşitli detaylar ve harmoni ile tamamlandı.” diyor Minamisawa. “Bu nedenle müzik yapmanın sunduğu hislere çok yakın bir hissiyat, çünkü zamanla araba tasarlama süreci gitgide daha gerçekmiş gibi hissediliyor. Burada önemli olan bilinçaltınızda ‘vay canına, bu gerçekten çok güzel’ reaksiyonunu yakaladığınız anı düşünmek”

Orijinal Kaynak: https://insidemazda.mazdausa.com/the-mazda-way/design/beauty-function-perfect-harmony/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Kapat
Araç çubuğuna atla