GenelMazda HikayeleriRoadster YaşamıWe Are Zoom-Zoom

Harikalar Diyarına Hoş Geldiniz

Miataland: MX-5 severler için cennet.

İtalya’nın Umbria bölgesinde hayat baştan çıkarıcı şekilde sakin ve yavaş. Ilık bir rüzgar taş villalarla donanmış tepelerin arasındaki çayırlardaki ayçiçeklerini, zeytinleri ve mısırlar tarlalarını dalgalandırıyor.

Kısa asfalt kümeleri, yaşlı adamların tembel tembel taş banklarda oturduğu, çocukların duvarlara karşı futbol toplarını sektirdiği ve gülüşen gençlerin pizza dilimleri paylaştığı küçük kasabaları birbirine bağlıyor.

Perugia’nın 30 kilometre güneyindeki ufak Piedicolle kasabası da yukarıda bahsedilenden hiç farklı değil. Ama köşeyi döndüğünüzde karşılaştığınız şey kesinlikle farklı….

Andrea Mancini büyük olasılıkla dünyadaki en büyük MX-5 Miata hayranı. 1990 yılında Fiera di Roma’da ilk defa bu efsanevi roadsterı gördüğünde ona aşık olmuş, bugün ise inanması zor ama 30 modelin sahibi.

 

 

 

Bugünlerde Miataland’i açtı – konuklarının sadece kafalarını dinleyebilecekleri değil aynı zamanda bu ihtişamlı bölgenin manzarasının tadını çok sevdiği arabalarından bir tanesi ile çıkarabileceği Piedicolle yakınlarındaki bir kır oteli.

Miataland 5 hektarlık meyve ağaçları ve patika yollarla dolu olan bir arazinin ortasında bulunan 200 yıllık bir villa ve yanında cezbedici bir sonsuzluk havuzuna bitişik yeni bir binadan oluşuyor.

Devasa ahşap bir “hangar” Andrea’nın en sevdiği arabalardan 18 tanesine ev sahipliği yapıyor. Bunların içinde mükemmel durumdaki 1993 Eunos M2 1002’den, çok ender bulunan 2010 MX-5 OpenRace Italia’ya kadar uzanan arabalar mevcut. Hatta bazıları ortalıkta alevler saçarak dolaşıyorlar, çılgın 5.0 litre 400 bhp V8 motorlu 1993 Mega Monster gibi.

Miataland bir yer olduğu kadar aynı zamanda bir adam ve onun tutkusu. Andrea sadece kendi arabaları değil MX-5 modellerinin bütün tarihi ile ilgili inanılmaz derecede bilgili ve bunları forumlar ve fan kulüpleri ile de sürekli olarak paylaşıyor.

Sahip olduğu her anahtarlık, aksesuar ve orijinal yayın bu itinalı obsesyonun hakkında bir hikaye anlatıyor.

Zamanının büyük kısmını arabalarını kullanarak, bakımlarını yaparak, restorasyonları ile ilgilenerek ve onlar hakkında tartışarak geçiriyor – tabiki sürekli olarak da koleksiyonuna yeni katacağı araçlar aramakta. (en azından 2015 yılında yeni jenerasyon ND’nin piyasaya çıkması ile bu seneki seçimi kolay oldu)

Tatile çıkarken rahatlamak ve dinlenmenin yanında güzel bir manzara eşliğinde arka yollarda, her hareketinize anında tepki veren bir spor araba kullanmak da isteyen Mazda tutkunları için bundan sonra tek bir seçim var: Miataland.

Orijinal Kaynak: http://www.mazda.com/en/innovation/mazda-stories/zoom-zoom/wonderland/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı