İpucuWe Are Drivers

İki Kişilik Spor Arabalar Ne Zaman Erkeksi Olmaktan Çıktı ?

“Kız arabası” efsanesini haksız çıkartmak

Geçen hafta Louisville’deydim ve Broadway’de trafikte sakin sakin gidiyordum. LED gündüz farları için parlak diyorlar ve altımdaki Lexus RX350’te günümüzün modası bu bahsi geçen özellik standart olarak geliyor, ve evet haklılar.

Arkamda mükemmel durumda, koyu kırmızı renkli bir Mazdaspeed Miata var. 10 derecelik havada üstü açık şekilde tıkalı şeritlerde bulduğu ufak boşluklara girip çıkıyor. Şoförü suratında kocaman salakça bir gülümseme olan bir Y kuşağı.

Yanımdaki kız arkadaşıma “Şu arkadaki Mazdaspeed Miata içindeki, hayattan ne istediğini bilen şu adama baksana” dedim.

“Iyyy” dedi. “Neden bir kız arabası kullanıyor ki?”

“Ne zamandan beri SCCA tarihindeki en çok galibiyeti olan araba, hele ki bir turbo ve spor süspansiyonlarla iyileştirilmiş versiyonu bir “kız arabası” oldu” dedim.

“En başından beri” diye cevap verdi, “zaten Miata bilmem ne içinde bilmem ne oluyorsa bunun sebebi zaten oralarda Miata dışında başka arabaların olmaması ve bu yüzden bir Miata’nın kazanma olasılığının çok yüksek olması değil mi ki?” diye devam etti.

“Güvenlik aracını göz ardı etme” diye cevap verdim, “ki Ohio’da bu araba güçlü ve iyi yol tutan Honda S2000.”

“Neyse ne, o adam bir kız arabası kullanıyor. Bana sakın ben de onlardan birini kullanabilirim deme.” O noktada akıllıca bir şekilde cevap vermedim, çünkü bir Mazdaspeed Miata’yı büyük zevkle delicesine kullanırım.

Yeni çıktıkları zaman bir Mazdaspeed Miata almamış olmamın tek sebebi o sırada bir Boxster S sahibi olmamdı. O araba Bilgisayar Bilimleri hocamın deyimi ile Miata’nın “üst versiyonuydu”.

Sanırım o da bir kız arabası. Bunu diyorum çünkü yazları oldukça sık yaşanan bir durum vardı: Mustang ve diğer benzer arabaların sahibi genç delikanlılar çevre yolunda Brey-Krause takla demirli gümüş rengi Boxster içindeki esmer uzun saçlı kızı gördüklerinde yarışarak yanına gelir ve şaşkınlık ve hayal kırıklığı ile irkilirlerdi, çünkü o kız bendim.

Üzgünüm beyler.

Ama konudan sapıyorum. Tam olarak ne zaman iki kişilik spor arabalar Marlboro Man tipindeki adamların gözünden düştüler? Bu oldukça yeni bir gelişme olmalı, herhalde Carter Yönetiminden (1980 sonrası) sonra olmalı.

Bunu rahatlıkla söylüyorum çünkü 1979 yılında babam Baltimore’daki British Leyland bayiinden yepyeni parlak sarı renkli bir MG Midget satın almıştı. Bana bakarak bunu anlamanıza imkan yok ama benim babam tamamıyla tipik bir Amerikalı herifti. Midget satın alışı Amerikan Deniz Piyadelerinden emekli olmasından kısa süre sonra oldu. Üniversitedeyken baseball oynadı. Sanırım bir keresinde adamın birini sırf anneme baktığı için yumruklamış. Burada bahsettiğimiz kişi Yeni Nesil Duyarlı Adam değil.

Ama yine de Washinton D.C. sokaklarında minik İngiliz arabasını kullanırken hiç rahatsızlık duymazdı. Minik dediğim zaman da gerçekten minik. Eğer yeni Miata’nın biraz kız işi olduğunu düşünüyorsanız MG Midget’ı görmeniz gerekiyor. Miata’dan yaklaşık 60 cm daha kısa ve yarısı kadar güç üretiyor. Komik kurbağaya benzeyen bir suratı ve arkasında krom bir bagaj rafı var. Üzerinde federal yasalara uygun 136 km hız kadranı var ve bana kalırsa bunu bile yapmasına imkan yok. Bir araba bundan daha az erkeksi nasıl olabilir hiçbir fikrim yok. Sanırım pembe olursa olabilir.

Babam onun içindeyken sirkten kaçmış bir ayıya benziyordu, ama yetmişler ve seksenlerin düşük güç üreten üstü açık Midget, MGB, Fiat Spider ve Triumph Spitfire gibi arabalarını kullanan diğer babalar ve diğer bütün heriflerden daha farklı gözükmüyordu.

Kimse koca koca adamların para biriktirerek günümüzdeki çim biçme makinelerinin gücü ve boyutlarına sahip bu arabaları almalarında bir gariplik görmüyordu. Her hafta sonu bu ufak İngiliz roadsterlarını kullanan, elleri yağ içinde bunları tamir eden babalardan oluşan gruplar vardı.  Biz onlara Amerikan Spor Araba Kulübü (Sports Car Club of America [SCCA]) diyorduk. Oysa kulübün tarihi 289FIA Cobra ve Corvette Grand Sport üzerine kuruluydu. Gerçek hayatta ise 90 kiloluk bir sürü adam 800 kiloluk BMC-A motorunun “güç verdiği” arabalar üzerinde çalışırlardı.

Kulübün kurucularının birçoğu İkinci Dünya Savaşından dönerken yanlarında MG ve diğer benzer arabaları getiren askerlerdi. Kimse Normandiya çıkartmasını yapan ve Nazi rejimini yıkan bu adamların (Er Ryan’ı Kurtarmak filmini seyredin, büyük ihtimalle olayları daha yumuşatarak anlatmasına rağmen fikir verir) bir Cadillac veya Packard’In bagajına sığabilecek büyüklükte 50 beygir güce sahip ufacık iki kişilik arabalara bu kadar tutku ile bağlı olmalarını garipsemiyordu.

Kimse de çıkıp asla “Hey Bob, bir keresinde bir alman makineli tüfek yuvasını P-38 konserve açacağı ve nemli bir kutu kibrit kullanarak patlattığının farkındayım ama o MG TC içindeyken bayağı bir efemine gözüküyorsun” demedi.

Hayır, bence erkek-adam-küçük-spor-araba-kullanmaz kesinlikle yeni bir gelişme ve üstelik tamimiyle de absürd. Belki de burada suç tamamen Miata’nın, çünkü ilk günden beri o kadar sorunsuz ki mutlu bir beraberlik yaşamanız için yağlı ellere sahip olmanız gerekmiyor.

Benim şahsi kanaatim ise hemen Miata’nın arkasından gelen iki kişilik Alman üçlüsünü suçlamak yönünde. Z3, Boxster ve özellikle de SLK kadınlar tarafından o kadar ilgi gördü ki bir ara onlardan birisine sahip olduğunu itiraf edecek erkek bulmak imkansızdı. “Oh, şuradaki Dinan superchargerlı, Hoosier lastikli ve Gökten Gelen Ölüm çıkartması olan siyah Z3 mü? Ah evet o annemin arabası.”

Bu kadın-şoförlere-güzel-gelen Alman üstü açık arabalar ile yaklaşık 10 sene geçirdikten sonra eskiden sadece üstü açık Volkswagen Rabbit için olan kadınların-kullandığı-üstü-açık-arabalar stereotipi Dodge Viper haricindeki bütün kumaş tenteli arabalar için oturmuş oldu.

Porsche üstü metal tavanlı bir Boxster yaparak kullanıcılarını iyi hava dostu bir otomobil sahibi olmanın “utancından” kurtarma yoluna gitti. Sonuçta çıkan araba, yani Cayman, aynen bir Boxster gibi ama bana sorarsanız onun kadar iyi bir araba değil. Ama bunu internetteki, performans sürüşünden anladıkları otoban çıkış rampalarından hız limitinin sadece 5 km üzerinde yarı şişik lastikleri ile gazlamaktan ibaret olan ve metal tavanın getirdiği “ilave rijidite” üzerine övgüler yağdıran yorumları ve incelemeleri okuyarak anlamanıza imkan yok.

Ama tabi ki Cayman’in halen biraz bir itibarı var, sonuçta Boxster ile aynı aileden. Bütün bu iş artık zıvanadan çıkmış durumda. O kadar ki erkeklerin 2014 yılında hangi arabaları almalarına izin olduğunu artık bilmiyorum bile.

Miata veya Boxster alamayız çünkü bu arabalar kızlar için. Ama bir Miata’nın tam zıttı olan, örneğin GMC Yukon XL de kızlar için. Bunların arasında ise annenizin kullandığı Camry, karınızın kullandığı CR-V ve sizin asla erişemeyeceğiniz Avendator var.

Yeter. Amerikan erkeklerinin artık gururla ayağa kalkıp, çılgınca bir Miata sahibi olmak istiyorum demeleri gerek, veya araba kiralama jargonundaki gibi muadil bir araba.

Bir grup kuracağım- tamamen bilinçli şekilde roadster tercih eden havalı alfalar (“alfa erkekler” anlamında tabi ki) [Cool Alphas Preferring Roadsters Intentionally]. Evet doğru duydunuz adı CAPRI olacak ve düşmanca bir sorgu altında kaldığında ismimizi yetmişli yılların Euro Capri arabası veya 5 litre motorlu RS baz alınarak bulduğumuzu söyleyen bütün üyeler atılacaklar. Ruhani hayvanımız ise ürkek ama delice tork kayması yaşayan yıllar önce Avusturalya’dan ithal edilen o Ford olacak ki herkes kıyaslama yapıldığında Miata’nın aslında ne kadar iyi olduğunu görebilsin. Unutmayın ki o yıllarda Ford Mazda’nın üçte birinin sahibiydi. Evet doğru duydunuz! Bu bir komploydu!

CAPRI üyesi olmak için bir Capri veya Miata veya Jowett Jupiter sahibi olmanız gerekmiyor. Sadece kulaktan kulağa bu haberi yaymanız gerekiyor: eğer küçük iki kişilik spor arabalar büyük büyük babalarımız için yeterince havalıydılarsa bizim için de yeterince havalılar.

Maskülen roadster sahipliğini bir üst seviyeye taşıyoruz. İlk buluşmamız önümüzdeki Perşembe akşamı Dairy Queen önünde olacak. Ama çok geç saate kadar kalamayız çünkü kız arkadaşım Zoey Deschanel şovunu seyretmek istiyor ve ona buradan bir şeyler alıp götürmem gerek.

Orijinal kaynak: https://www.roadandtrack.com/car-culture/a7381/avoidable-contact-of-midgets-and-men/?src=socialflowFBRAT

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı