Teknoloji

Mazda, Denso ve Toyota, Elektrikli Araçlar İçin Müşterek Teknoloji Geliştirme Sözleşmesi İmzaladı

Üç şirket ortak bir geliştirme merkezi olarak yeni bir şirket kurmayı ve belirli kooperatif projelerine başlamayı kabul ediyor.

Toyota City, Japonya, 28 Eylül 2017 – Mazda Motor Corporation (Mazda), Denso Corporation (Denso) ve Toyota Motor Corporation (Toyota), elektrikli taşıtlar için temel yapısal teknolojilerin birlikte geliştirilmesi için bugün bir sözleşme imzaladı. Ayrıca üç şirket, ortak teknolojik gelişme projelerinin etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak için üç şirketten seçilmiş mühendislerden oluşan yeni bir şirket kurmaya karar verdiler.

Dünyadaki ülkeler ve bölgeler, sera gazlarının azaltılmasına yardımcı olmak için giderek daha sıkı politikalar benimserken, elektrikli araç satışlarının belli bir oranını zorunlu kılacak yeni düzenlemeler ortaya çıkmaya başlıyor. Bu çevre düzenlemelerine uymak, şirketlerin sürdürülebilir büyümesini sağlamak için geniş bir yelpazede güç aktarma organları ve teknolojilerin geliştirilmesini gerektirir. Bu süreçte elektrikli taşıtları (EV) yakıt hücresi araçlarıyla birlikte önemli bir teknolojik alan olarak görüyoruz.

EV’lerin henüz yaygın piyasa kabulünü bulamamış olması nedeniyle, dünya çapında çok çeşitli araç talebine yanıt vermek tüm pazarları ve araç segmentlerini kapsamak için gereken büyük yatırımlar ve zaman düşünüldüğünde, bireysel otomobil üreticileri için önemli bir mesela haline gelmiştir.

Mazda, Denso ve Toyota, pazar eğilimlerine esnek ve hızlı yanıt vermek için çeşitli araç segmentlerini ve türlerini kapsayan EV’ler için temel yapısal teknolojileri birlikte geliştirmeye karar verdiler. Bu anlaşma, minik bisikletlerden binek araçlarına, SUV’lara ve hafif kamyonlara kadar çeşitli modelleri kapsıyor ve Mazda’nın birlikte paketlenmiş ürün planlaması ve bilgisayar modelleme tabanlı geliştirme alanındaki becerileri de dahil olmak üzere her bir şirketin güçlü yönlerini, Denso’nun elektronik teknolojilerini ve Toyota Yeni Küresel Mimari (TNGA) platformunu, birleştirerek geliştirme sürecini yenilemeyi hedefliyor.

Yeni şirket aşağıdakileri yapacak:

1) EVlerin optimum performans ve işlevlerini tanımlayan özelliklerin (ortak mimari *) hem bireysel bileşenler hem de tüm araç açısından bakılması

2) Madde 1) ‘de elde edilen özelliklerle gerçekleştirilen bileşen montajının ve araç performansının doğrulanması

3) Her bir araç sınıflandırması için optimum konseptin, her bir bileşen ve 1) ve 2) numaralı maddelere ulaşarak gerçekleştirilen her bir araç türü açısından incelenmesi.

Bu ortak teknolojik gelişme projesi ile, eşit miktarda kalkınma kaynaklarıyla, etkin geliştirme süreçleri sağlayarak ve mevcut üretim tesislerinden yararlanarak, Mazda ve Toyota kaynaklarını, temel araç değerleri üzerine odaklanmayı ve çekici EV’lerin oluşturulmasını sağlama niyetinde. her bir markanın benzersiz kimliklerini ve EVlerin metalaştırılmasını önler.

Şirketler ayrıca, diğer otomobil üreticilerinin ve tedarikçilerinin katılımına açık bir iş yapısını oluşturmayı hedefliyorlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı