We Are Drivers

Mazda’nın Jinba Ittai Sürüşünün Sırrı? Sürüş Pozisyonu!

Mazda “ideal sürüş pozisyonunun” şoför güvenliği ve sürüş zevkinin temeli olduğuna inanır. Bunun sebebi ise, doğru sürüş postürünün şoförün araca daha iyi hakim olmasına ve daha stabil bir sürüş deneyimi yaşamasına imkan tanımasıdır.

Mazda’nın Jinba Ittai felsefesi, sürüş pozisyonu etrafında şekillendirilmiş ve bunun üzerine kurulmuştur.

Mazda’nın “ideal sürüş pozisyonunun” en önemli faktörü, sürücünün postürüdür. Yolun sürekli değişen şartlarına rağmen sürücünün vücudu hep rahat ve asla gergin olmamalıdır ki, vücut hep esnekliğini koruyabilsin ve fiziksel olarak bir sonraki hareket için “hazır” olsun.

Bu amaçla Mazda yerçekimsiz ortamda süzülen astronotlar üzerine odaklanmıştır. İnsan kaslarında herhangi bir kuvvet yok iken, her bir eklem belirli bir açıda doğal olarak bükülmektedir.

Bu açılar Mazda mühendislerini koltuk ayarları ve sürüş araçlarının yerleşimlerini farklı boy, ağırlık ve yapıdaki şoförlerin kaslarında ve eklemlerinde gerginlik yaratmadan kullanmalarına olanak tanıyacak şekilde tasarlamalarına yönlendirmiştir.

Şoförlerin “doğal rahat sürüş pozisyonu” almalarına olanak tanıyacak diğer bir kritik faktör ise, pedal yerleşimidir. Araba kullanmak eğer araç sürücünün komutlarına tepki vermezse keyifsiz, hatta daha da kötüsü oldukça tehlikelidir.

Mazda farklı boyutlarda ve yapılardaki şoförlerin doğal formlarında bacaklarını uzatmalarına olanak tanıyan bir pedal yerleşimi tasarlamış ve bunu teleskopik direksiyon ile destekleyerek şoförlerin direksiyon başında rahat ve kendilerinden emin olabilmelerini sağlamıştır.

Mazda daha küçük bir iç hacme sahip olan kompakt Mazda 2 için bile ideal sürüş pozisyonundan tek bir taviz vermemiştir.

Araba kullanmaktan keyif alanlar için Mazda’dan bir öneri; bir arabanın şoför koltuğuna oturduğunuz zaman sırtınız koltuğa tam yaslanacak şekilde oturarak, sol ayağınızı ayak dayama yerine yerleştirin ve sağ topuğunuzu tam olarak fren ve gaz pedalının ortasına yerleştirin. Sonra koltuğunuzu sağ ayağınız gaz pedalına değecek şekilde ayarlayın. Bu size Mazda tarafından tanımlanan ideal sürüş pozisyonunu verecektir.

Mazda’nın Jinba Ittai sürüşünün keyfini tam anlamıyla çıkartabilmek için, Mazda’nızı bir sonraki kullanışınızda ideal sürüş pozisyonunu aklınızda bulundurun – bu sürüş oldukça eğlencelidir, çok keyiflidir ve sizi özgür hissettirerek yüzünüzde kocaman bir gülümseme yaratır! 

Orijinal Kaynak: http://www.mazda.com/en/innovation/mazda-stories/drivers/jinba/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Kapat
Araç çubuğuna atla