İpucuKarşılaştırmalarWe Are Designers

Miata NB ve Dodge Viper neden bu kadar benziyorlar?

Hepsi Ken adındaki bir adam yüzünden.

Otomobil endüstrisi gerçekten çok küçüktür. Insanlar düşündüğünüzden çok daha sık firma değiştirirler. Çoğu zaman insanlar kimse fark etmeden başka üreticilere geçerler. Ancak tasarımcılar bunu pek fazla saklayamazlar.

Sürekli şu araba bu arabaya benziyor gibisinden cümleler duyarsınız, sanki üreticilerden birisi bir başkasının tasarımını çalıyormuş gibi gelir. Bunun modern bir örneği Kia modellerinin Audi modellerine benzemesi olabilir. Bunun sebebi yaklaşık 10 sene önce Kia’nın tasarım bölümünün başına Audi’den Peter Schreyer’i transfer etmesi.

Bu durum 1990’larda da vardı, birbirinden çok farklı iki roadster için çok belirgin şekilde hem de. İlk aracımız V10 motorlu Dodge Viper, özünde Shelby Cobra için yapılmış modern bir saygı duruşu. İkinci araç ikinci Jenerasyon yani Mazda Miata NB, en saf hafif roadster modelinin ilk yeniden tasarımı.

Bu iki araç motor ve şasi bakımından birbirleriyle 100% alakasızlar. Ayrıca ikisi 10 sene arayla lanse edildiler. Ama ikisinin bir ortak noktası var: Ken Saward.

Saward ilk Viper konseptinin tasarım ekibinin bir üyesi, aracın kokpiti de dahil üzerinde çok çalıştı. Mazda kendisini araç üretime girmeden önce 1989 yılında işe aldı ve burada Miata üzerinde çalışmaya başladı. Saward Mazda’nın ilk roadsterının yeniden tasarlanmasından sorumlu ekibin önemli üyelerinden birisiydi.

Sonuç mu?

İşte aşağıda….

Boşuna Viper Arabası demiyoruz

Orijinal Kaynak: https://www.roadandtrack.com/car-culture/a21286902/theres-a-good-reason-why-the-nb-miata-and-dodge-viper-look-similar/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı