GenelGösteriLifestyleWe Are Drivers

MX-5 İçin Yeni Bir Dünya Rekoru

Mazda MAX-5

Haziran 2013’te tam 613 adet şahsi MX-5 Hollanda’nın Lelystad kentinde büyük bir görev için bir araya geldi: Dünya’nın en büyük tek model araba geçidini gerçekleştirmek!

Bu amaçla Avrupa’nın dört bir köşesinden bu ikonik roadsterın her 3 jenerasyondan MX-5 meraklıları kendi arabalarını getirdiler.

15 Haziran tarihinde devasa MX-5 konvoyu MAX-5 2013 adı verilen bu ihtişamlı geçit töreni için RDW motorlu araç test merkezinden yola çıktılar. 15 kilometrelik bu geçit başarıyla gerçekleştirildi ve yeni bir Guineness dünya rekoru olarak kayıt edildi.

MX-5 dünya rekorlarına yabancı bir araba değil. Önceki motorlu araç geçidi Guinness rekoru 2010 yılında Almanya’nın Essen şehrinde 459 adet MX-5 ile kırılmıştı.

Dahası MX-5 1989 yılında ilk piyasaya sürüldüğünden itibaren 900,000 üzerinde kümülatif satış adedi ile  Guinness Dünya Rekorları tarafından her yıl “En çok satan iki kişilik spor araba” olarak tanınmaktadır.

Bu geçide katılan yüzlerce şevkli MX-5 hayranının tezahüratları ile Mazda Motor Avrupa CEO’su Jeffrey Guyton bu yeni Dünya Rekorunun sertifikasını teslim aldı.

Büyük ihtimalle gelecekte MX-5 sahipleri yeni bir Dünya Rekoru için yakında çıkacak olan dördüncü jenerasyon MX-5’lerin de dahil olacağı yeni bir geçit için yeniden toplanacaklardır.

Orijinal Kaynak: http://www.mazda.com/en/innovation/mazda-stories/drivers/mx-5/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı