GenelMX-5 TarihiSektörel

Takao Kijima ile Kısa Bir Söyleşi 

"The Mühendis"

Takao Kijima ilk jenerasyon’un MX-5’in şasi gelişiminden sorumluydu. Ayrıca ikinci ve üçüncü jenerasyonların da program müdürlüğünü yapmıştı.
-MX-5’ten önceki projeniz neydi?
ikinci jenerasyon RX-7. O arabanın yürüyen aksamını ben tasarladım. Bunu çok büyük bir tutkuyla yapmıştım çünkü hedefimiz Porsche’den daha iyi olmasıydı.
-Jinba-Ittai’nin MX-5 için esin kaynağı olmasının ardında ne yatıyor?
En büyük arzumuz vücudunuzun bir uzvu gibi hareket ettirebildiğiniz bir türünün tek örneği bir otomobil yaratmaktı. Geliştirme sürecinde Jinba Ittai konseptine odaklanmaya karar verdik. Jınba Ittai aslında bir deyim. Geleneksel Japon atlı okçuluk sporunda ulaşılabilecek en üst seviyeyi betimlemekte kullanılır. bu seviyede at ve sürücüsü tek vücut olmuşçasına ahenkle hareket ederler. Düşündük ki benzer bir ilişkiyi otomobil ve sürücüsü arasında da geliştirebilirsek bu kesinlikle sürmesi keyifli bir araç olur. Adına biz de Jinba Ittai dedik ve MX-5 bunun vücuda gelmiş halidir.
-MX-5, konu motor gücü olunca hep mütevazı kalmayı tercih etmiş bunun sebebi nedir?
Daha çok güç her zaman daha çok eğlence anlamına gelmeyebilir. İstedik ki otomobil her şartta sürücünün beklentilerine uygun hareket etsin. Bunun için motor gücünün kolayca yönetilebilecek bir seviyede olması gereklidir. Aracın çevikliği daha çok hafifliğinden kaynaklanıyor. Ayrıca daha fazla güç eklerseniz daha büyük frenlere,  daha güçlü ve daha sert bir şasiye ihtiyaç duyarsınız ki bu da daha ağır bir araba demektir.
-Bu arabanın bu kadar uzun zamandır eşsiz kalabilmesini neye bağlıyorsunuz peki?
MX-5 eşsizdir çünkü onu çekici kılanın Jinba Ittai hissi olduğunu hiç unutmadık. Dolayısıyla onu hep hafif ve çevik tuttuk.Bugünlerde bu oldukça eşsiz birşey.
-MX-5 hakkında unutamadığınız bir anınız var mı? 
Sürüş keyfi sadece pistlerden veya virajlardan da ibaret sayılmaz. Üstü açık bir araba kullamanın en güzel taraflarından biri de doğa ile bütünleşme imkanı sunmasıdır. Güzel bir havada güzel yollarda kırsal bölgelere gezmeye gittiğiniz her sürüş unutulmaz olmaya adaydır. Benim için en unutulmazlardan biri Avusturya Alp’lerinden geçtiğim yolculuktu. Dediğim gibi benim için MX-5 ve pitoresk bir doğa birleştiğinde her sürüş unutulmaz keyfe dönüşebilir.
-Günümüzde emisyon ve güvenlikle ilgili bu kadar çok regülasyon varken bu aracın temel prensiplerine uygun kalmak zor olmuyor mu?
Geliştirmeye çalıştığınız teknolojinin amacı nedir? bu tüm mühendislerin karşılaştığı bir sorudur. MX-5 söz konusu olduğunda Jinba Ittai’yi tehdit eden ve kullanıcılar için de çok önem arz eden bir çok unsurla karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Güvenlik ve emisyon standartları bunlardan sadece bazıları. Mühendis olarak görevimiz kullanıcılarımıza Jinba Ittai’yi tüm bu zorlayıcı koşullara karşın sunabilecek teknolojik atılımları yapabilmek. Neyse ki bizler Mazda’da şanslıyız. Çünkü burada mühendislerimizin beceri ve vizyonu Mazda’nın her seviyede verdiği destekle birleşerek hayalleri gerçeklere dönüştürmemize yardımcı oluyor…
Mazda MX-5 25. yıldönümü dergisinden çeviridir.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı