GenelMazda HikayeleriRoadster YaşamıWe Are Zoom-Zoom

Yüksek Mil Kulübü

Bugüne kadar yollara 1 milyonun üzerinde Mazda MX-5 çıkartıldığından artık bu ikonik roadster’ın dayanıklılığını övmek gerek. Bunun için beş MX-5 sahibi seçtik; bitmek bilmeyen tutkuları odometrelerde toplam milyonlarca kilometre anlamına geliyor.

“Bazen günde 12 saat araba kullandığım oluyor” diyor Yuchi ve bu onun MX-5 hayranları için meşhur olmasının anahtarı. Büyük ihtimalle bir MX-5 ile yapılan en yüksek kilometreye sahip kişi kendisi.

“Arabamı sakin şekilde sürmeyi seviyorum, trafikte bir saat takılı kalsam bile bu MX-5’imin içinde olmamaktan iyidir” diyor.

İlginç şekilde Yuchi yakın zaman da arabasını sürmeyi bırakmayı planlıyor. Bundaki mantığı çok basit:

“Bir Milyon Kilometreye ulaştığı zaman odometre 000,000 olacak ve ben de arabamı sergilemek istiyorum, bu yüzden bir sıra 9 çok daha etkileyici olacaktır”

“Plakasını çıkartırken çok üzüleceğim ama bir MX-5 ND kullanmayı da dört gözle bekliyorum” diyor.

Patricia’nın ilk MX-5’i bir kazadan sonra pert olduğunda onun yerine başka bir MX-5’ten farklı bir araba koymayı hiç düşünmemiş. Hatta yeni arabasına en kısa sürede sahip olabilmek için manuel vites kullanmayı bile öğrenmiş.

İkinci jenerasyon MX-5’i o günden beri onun sadık yoldaşı.

“Bu kulağa bir televizyon reklamı gibi gelebilir ama o bir boşanma ve üç iş değiştirme süreci boyunca benimleydi. Her ne kadar dünyadaki en pratik araba olmasa da – ev taşırken yaratıcılığımı oldukça zorlamak durumunda kaldım – bana tam anlamıyla uyuyor.” diyor.

Patricia arabasını her gün kullanıyor, “yağmur, çamur veya kar demeden” ve onunla birlikte Kanada’nın batı yakasında birçok uzun yol gezisine çıktı.

“Her zaman daha az kullanılan ve bu arabayı kullanmayı bu kadar eğlenceli kılan virajların bol olduğu arka yolları tercih ediyorum”

Kimse Michael’in türünün tek örneği olan Mazda MX-5’inin odometresinde tam olarak kaç kilometre olduğunu bilmiyor çünkü artık bir odometresi yok. Ama yerinden sökülüp bir yarış arabası haline getirilmeden önce zaten 500,000 kilometrenin üzerinde yol yapmıştı.

Michael onu Kansas’ta bulunan Prather Racing firmasından satın aldığında araba hali hazırda SCCA (Sports Car Club of America) şampiyonlukları kazanıyordu bile.

Üzerine birçok modifikasyon daha eklendikten sonra, sertifikalı araba fanatiği Michael, (zamanında RX-7 yarışlarına katılıyordu ve ısmarlama motosiklet üreticisi Revolution’nın sahibi) arabasıyla podyumlara çıkmaya devam ediyor.

“Bu arabayla tek parçayım, o kadar basit ki, aynı tak-çalıştır mantığında.”

Michael kendisine yarışmak için iki adet daha MX-5 satın aldı: “Bir tanesi bir müşterim için ve diğeri de üzerinde deneyler yapmak için. Şu andaki arabam üzerinde değişiklik yapmak için fazlasıyla mükemmel.”

Joy arabasını 26 yılı aşkın bir süre önce satın aldı ve bu aşk hikayesi halen aynı şekilde devam ediyor.

“Partnerim ilk çocuğumun doğumundan sonra arabamı daha mantıklı bir aile arabası ile değiştirmemi istedi, ama arabamdan ayrılmak gibi bir niyetim yoktu. O sebeple bir mühendislik firmasına roll bar / bebek kapsülü eklentisi tasarlattım ve taktırdım, oğlum Travis sağ koltuktaki ilk yolculuğunu 10 günlükken yaptı” diyor.

Joy’un arabası ile birçok otoban yolculuğundan tutun, Adelaide kasabasına 2000 Sydney olimpiyatlarından dönen atletleri karşılamak için yapılan geçit töreninin başında olmak gibi birçok mutlu anısı var.

“İlk baştan beri ben veya arabam ölene kadar bu arabayı kullanmaya devam etmek fikrine sahiptim” diyor.

Vicente’nin MX-5’inin odometresindeki her bir kilometreyi bilmek gibi tatmini var, ve bunların hepsiyle de çok güzel anıları.

Günlük kullanımının dışında arabasını onlarca ralliye, yarış pistlerine (Nürburgring de bunlara dahil) ve Avrupa’nın dört bir köşesinde yol gezilerine götürmüş. Son olarak da Norveç’teki Kutup dairesinde bulunan Nordkaap’a gitmiş.

“Kendisinden çok memnunun ve yine olsa yine alırım” diyor Vicente.

2014 yılında aracına LPG taktırmış; sonuçları için “şahane” diyor ve tabiki bu şekilde yüksek kilometreler yapmanın bütçesi için daha da kolay olduğunu belirtiyor.

Orijinal Kaynak: http://www.mazda.com/en/innovation/mazda-stories/zoom-zoom/high-club/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı