GenelLifestyleMazda HikayeleriRoadster YaşamıSeyahatWe Are Drivers

Zirvedeki Performans

MX-5, Avrupa’nın en güzel manzaraya sahip yollarından beş tanesini sizin için ziyaret etmiş.

Col De Turini – Fransa
24 kilometre ve 34 U-viraj

Fransız Alplerinde, Sospel’le La Bollene-Vesubie’yi bağlayan bu muhteşem yolda her sene, Monte Carlo Rallisine katılan arabaların kükremelerini duyabilirsiniz.

Rota ayrıca Fransa Bisiklet Turu(Tour de France)’na 1948-50 ve 75’te ev sahipliği yapmış. Bu da bisiklet sporuyla uğraşanların en sevdiği yollardan biri olması için yeterli.

Hava şartlarına bağlı olsa da bu yol genelde yıl boyunca açık durumda.

Deniz seviyesinden yüksekliği 1,607 metreye  kadar yükselen yolun uzunluğu 24km. 34 adet U-Virajıyla Ralli ve Bisiklet sporcuları için en popüler rotalardan biri olma özelliğinde.

Ralli ve bisiklet tutkunları için harika bir seçim

“Col De Turini’nin zorlu virajlarıyla baş etmek için MX-5’ten daha iyi bir yol arkadaşı seçemezdik”

Furka Geçidi – İsviçre
31 kilometre ve 12 U-Viraj

Romalılar döneminden bu yana kullanımda olan bu rota İsviçre Alplerindeki Gletsch ve Andermatt’ı birbirine bağlıyor.

Ülkenin en yüksek geçitlerinden biri olan bu yolun deniz seviyesinden yüksekliği tam olarak 2,436 metreyi bulmakta. Bu yükseklikten de anlayabileceğiniz gibi geçit genellikle kış aylarından haziran ayına kadar kapalı kalıyor.

1982’de hizmete açılan Furka Tüneli bölgede ulaşımın sürdürülebilir olmasında önemli rol oynuyor.

Casuslar ve akrobatik sürücüler için harika bir seçim

“Vücudu saran koltukları ve en kötü sarsıntıları bile emebilen süspansiyonlarıyla MX-5 bu zorlu coğrafyada en büyük yardımcımız oldu”

Flüela Geçici – İsviçre
28 kilometre ve 37 U-viraj

İsviçre’nin Davos ve Susch kentleri Flüela Geçidiyle birbirlerine bağlanmaktalar.

Nefes kesici güzellikle manzaralara, pürüzsüz bir asfaltın eşlik ettiği 37 virajlık ve 2,383 metre yüksekliğe tırmanıp indiğiniz bir sürüş cennettinden bahsediyoruz.

Kış mevsiminde kapalı olan yollar sebebiyle ulaşım Vereina Tünelinden sağlanıyor.

İnek çanları ve manzara severler için harika bir seçim

“Bu yolda sollama yapmak; Vites ve gaz pedalıyla bolca oynamak, motorun, sakin mırıltılarından, 4,000rpm üstünde duyacağınız  kreşendosuna uzanan konserini keyifle dinlemek demektir…”

Stelvio Geçidi – İtalya
25 kilometre ve 48 U-viraj

Stelvio 2,758 metre yüksekliğiyle Avrupa’nın en yüksek ikinci geçidi olma özelliğiyle İtalya’daki Bormio ve Trafoi kentlerini birbirlerine bağlamakta.

Trafoi’ye uzanan SS38, 48 U-virajıyla toplam 25 kilometrelik bir yol. Genellikle Haziran ve Eylül ayları arasında açık kalabilen yolda otomobil, motosiklet ve bisiklet tutkunlarına bolca rastlamanız mümkün. Keyfini çıkartmak için erken kalkmayı unutmayın.

Top Gear sunucusu olmak isteyenler için harika bir seçim.

“Viraj içinde 90’ların sonundan bir MX-5 NB’yi geçeyim dedim, arkamdan öyle bir baktı ki korkarım boynunu düzeltmek için bir masöre ihtiyacı olacak”

Grossglockner Yüksek Alp Yolu – Avusturya

Grossglockner Yolu listemizdeki tek ücretli yol (€34.50) fakat emin olun buna değer. 1935’de yapımı tamamlanan bu yol Fusch ve Heiligenblut’u birbirine bağlarken 2,504 metreye kadar tırmanıyor.

İnanılmaz güzellikte manzaralar, meydan okuyan virajlar ve düşük yoğunluklu trafik bu yolun listemize girmesine yetiyor. Acelesi olmayanlar için adeta bir doğa tarihi müzesi. Aman dağ sıçanlarına dikkat edin!

Doğa harikalarını sevenler için harika bir seçim

“Grossglockner’in 48 kilometresinin her bir metresinde keyif aldım. Dayanamadığım şey ise tünellerde vites düşürmek ve MX-5 senfonisinin tadına varmak oldu”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Check Also

Kapat
Kapat
Araç çubuğuna atla